«НАША РОБОТА ВИМАГАЄ ПОСТІЙНОГО РУХУ ВПЕРЕД»

Пані Оксано, мушу зізнатися, я не випадково обрала для розмови саме вас. Соцмережі – джерело будь – якої інформації, і саме про вас я прочитала надзвичайно велику кількість гарних відгуків від полтавців. У чому секрет?

- По перше, для того, аби стати ортодонтом, потрібно довго навчатися. Спершу – університет, потім інтернатура, спеціалізація. Справа в тім, що я після інтернатури потрапила працювати на кафедру післядипломної освіти лікарів – ортодонтів. З того моменту я полюбила цю професію усим серцем. Без цього ніяк. Власне, як і в будь – якій роботі. Це головний секрет. А ще самовдосконалення.

Нині медицина у своєму розвитку йде семимильними кроками, то ж напевно, вам доводиться теж постійно вчитися новому?

- Це справді так. Постійно доводиться кудись їхати, про щось нове дізнаватися. Стоматологія не стоїть на місті, а ортодонтія – просто мега сфера, де надзвичайно багато напрямів, все опанувати дуже важко.

Де можна більше і краще опановувати щось нове? В Україні чи за кордоном? Неодноразово чую відгуки, що наша стоматологія нічим не поступається закордонній ?

- Справді, у нас в Полтаві дуже хороша база, дуже потужна. Але коли ти хочеш чогось нового, цікаво дізнатися і про досвід зарубіжних колег. За якимись новаціями доводиться кудись їхати.

«ДОКИ У ВАС Є ЗУБИ, РЕАЛЬНО ВИПРАВИТИ БУДЬ – ЯКІ НЕДОЛІКИ»

Раніше вважалося, що пацієнти ортодонта – це переважно діти чи підлітки. На даному етапі хто приходить до вас на корекцію та лікування? І до якого віку ортодонт може виправити недоліки ?

-Ортодонт може виправити ваші недоліки доти, доки у вас у ротовій порожнині є зуби. Поки зуби є – все реально. Зараз дуже багато пацієнтів, які приходять до ортопеда або хірурга, хочуть протезуватися, але не мають такої можливості, і тоді ортодонт підключається в процес. Людина оновлюється, позбавляється комплексів і в декого навіть доля змінюється. Я знаю не один такий випадок. Бо рік – два ми спілкуємося дуже тісно з пацієнтом, дізнаюся, що хтось одружується, хтось народжує дітей.

Питання відносне і тим не меш: брекети чи елайнери?

- Питання справді складне, у більшості випадків лікар радить. Коли у людей варіант обирати, вони обирають. Не кожна публічна людина може ходити з брекетами. У цьому випадку звісно стануть у нагоді елайнери – прозорі капи, які можна знімати.

Чи існують вікові межі для встановлення брекетів чи елайнерів?

- В принципі, їх можна ставити в будь – якому віці. Зауважу, що чим старші пацієнти, тим більше вони вмотивовані. Вони іноді дуже довго зважують, думають а тоді, зрештою, наважуються.

Біль і дискомфорт одразу біля встановлення брекетів – це природньо?

- Носити брекети – це непросто. Це дуже важко, коли вся ця система опиняється у твоєму роті і ти до цього поступово звикаєш. Дискомфорт в будь - якому випадку буде. Щодо болю.. Тут у кожного свій больовий поріг. Для когось дуже важко – навіть доводиться приймати знеболювальні препарати. Хтось пристосовується швидко. Люди навіть хвилюються і думають, якщо не боляче брекети «не працюють». Все насправді працює. Зуби рухаються і переміщуються.

Чи є протипоказання до брекетів?

- Протипоказаннями є загальні захворювання. Можливо, психологічні захворювання. Захворювання ясен.

Доволі висока ціна брекетів та елайнерів спричинена високою вартістю матеріалів?

- Чим більше ми дізнаємося про новинки, тим більше нам хочеться, аби в роботі все було ідеально, аби допомога пацієнтові була дієвою, тому придбаваємо дійсно якісні засоби, які не розчарують людину. Відтак, ціна виходить дійсно не дешевою.

«ЛІКАР І ПАЦІЄНТ МАЮТЬ «СПІВПАСТИ» НА ЕНЕРГЕТИЧНОМУ РІВНІ

Бувають курйозні випадки, коли людина приходить і замовляє, скажімо, зуби як у Джулії Робертс чи ще якоїсь знаменитості і чи можете ви виконати таке замовлення?

- Саме таких моментів не було, але все зробити реально. Щоправда, можливо не обійдеться роботою тільки ортодонта, вірогідно, доведеться підключати інших колег – скажімо, реставраторів.

Колір зубів ви теж обговорюєте?

- Так, ми це обговорюємо. Підбираємо колір по спеціальній шкалі. Багато хто з людей приходить дуже цілеспрямовано, вони точно знають, чого хочуть. Дуже часто люди обирають зуби дуже білі. Насправді це нині такий тренд чи що. Хоча у стоматологічних колах цінуються зуби, що мають природній вигляд але чомусь люди хочуть дуже білі.

Як пересічному полтавцю, далекому від медицини, відрізнити компетентного лікаря від не компетентного? За якими ознаками?

- Перш за все ви повинні «співпасти» на енергетичному рівні. Адже вам потрібно буде спілкуватися близько двох років. На перших консультаціях ви ставите лікарю питання. Зараз люди, йдучи до нас, знають дуже багато. Вони ставлять чіткі питання, які стосуються їхнього лікування. Зараз багато інформації в інтернеті, вся вона доступна. Люди питають з якими матеріалами я працюю, де проходила навчання , на яких курсах і в яких країнах бувала. Осмисливши все почуте, людина зрештою приймає рішення – працюємо ми далі чи ні.

Вам легше працювати з дітьми чи дорослими?

- Іноді дорослі бувають як діти. З дітками мені працювати просто. Хоча я діток ще й лікую.

Але ж доросла людина вмотивована, вона збирається витратити на ортодонта свої кровно зароблені гроші, а дітей приводять батьки, і діти часто бояться лікарів?

- Що б знайти підхід до дітей з ними треба поговорити, не обманювати їх. Я їм розповідаю щось на кшталт казки, але не обманюю при цьому. Даю шанс дитині подумати. Зауважу, що іноді батьки шкодять – вони приводять дитину, налаштовують: «Тобі не буде боляче, тобі не робитимуть уколи». Дитина бачить, що мама «накручена», що якась тривога у неї є. І ця тривога передається дитині, вона  вже боїться. Доводиться спершу дитину заспокоїти. Я дозволяю все обдивитися, доторкнутися і тоді малюки  починають мені довіряти.

«ЗОЛОТІ ЗУБИ МАЮТЬ ПРАВО НА ІСНУВАННЯ, АЛЕ ЗАРАЗ В ТРЕНДІ ПРИРОДНІЙ ВИГЛЯД»

Чи можуть зуби знову зміститися після корекції?

- Таке буває. Але люди самі зізнаються – зняла систему раніше тощо. Якщо вже ти лікуєшся у ортодонта, потрібно дотримуватися усіх нюансів і вимог. Носити капу, стежити за гігієною. Якщо ти зняв брекети, ти ще довго не прощаєшся з лікарем.

За радянських часів пацієнти замість втрачених вставляли собі золоті зуби. Чи звертався хтось до вас з таким проханням і чи взагалі можливо це зараз?

- Насправді ці зуби мають право на життя, але зараз все таки тренд – природній вигляд зубів.

Кава та цигарки – їхня шкода для зубів це перебільшення?

- Ні, це не перебільшення, але не менш шкідливі для зубів солодощі. Особливо перед сном. Якщо вирішив поласувати чимось солодким – обов’язково почисть зуби.

Генетика визначальний фактор гарних зубів?

- Генетика має велику роль. Але якщо це стосується карієсу, то визначальну роль відіграє гігієна. Якщо привчити до неї від самого раннього дитинства – це запорука здоров’я зубів на все життя.

Що вас як лікаря найбільше пригнічує або дратує?

- Коли не дотримуються моїх рекомендацій. У стоматології дуже важлива співпраця лікаря і пацієнта.

Чи потрібно виривати зуби мудрості?

- Вони мають шанс на життя, як будь – які інші. Але все таки від них більше проблем ніж користі, бо це зуби рудиментарні, як не крути. З ними дуже часто виникають проблеми, а коли доходить справа до лікування це проблематично.

Якою зубною пастою потрібно користуватися у Полтаві?

- Є багато паст без фтору. Всі пасти зараз не поганої якості. Але їх треба змінювати. Тюбик використали – змініть пасту на іншу. Це не має бути паста якась дороговартісна, цілком ефективні пасти середнього цінового сегменту.

Щодо ополіскувачів. Їх зараз надзвичайно багато. Яким надати перевагу? Адже є спиртові і без вмісту спирту тощо?

- Діти можуть обійтися зовсім без ополіскувачів. Дорослі можуть обирати будь – який. Особливо ополіскувач ефективний, якщо маєте проблеми з яснами. А ще я б хотіла наголосити – не забувайте про зубну нитку. Нею потрібно користуватися постійно. Флоси є дитячі і для дорослих. Обов’язково чистіть зуби від трьох до п’яти хвилин, чистіть зуби перед сном. Проходьте профілактичні огляди раз на півроку. Щодо діток – мами мають обов’язково показати їх лікарю, тільки но з’явилися всі молочні зуби. Бережіть свої зуби, даруйте світові посмішки, бо ми цього варті!